Czym jest gleboznawcza klasyfikacja gruntów? Jest to podział gleb na odpowiednie klasy ze względu na ich jakość. Klasyfikacji podlegają grunty rolne czyli sady, grunty orne, łąki, pastwiska, grunty zadrzewione, grunty pod stawami i rowami oraz nieużytki, a także grunty leśne. Szczegółową tabelę klas gruntów określa rozporządzenie rady ministrów w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów. Innymi aktami regulującymi sprawy klasyfikacji gruntów jest prawo geodezyjne i kartograficzne oraz rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków.
Obowiązek przeprowadzania klasyfikacji gruntów nałożono w latach 50-tych XX wieku. W zależności od regionów przeprowadzana była w różnych okresach.
Zdarza się, że dane dotyczące klas bonitacyjnych gleb zawarte w prowadzonej przez starostów ewidencji gruntów i budynków są niezgodne z rzeczywistą klasą gruntu w terenie. Czasem wynikać to może z błędu podczas przeprowadzanej pierwotnej klasyfikacji gruntów, jak również, co jest najczęstszym przydatkiem – ze zmiany/przekształcenia gleb na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Postępowanie dotyczące gleboznawczej klasyfikacji gruntów przeprowadza starosta. Może być ono wszczęte z urzędu lub na wniosek stron, w którym to zawiera się uzasadnienie dlaczego należy zweryfikować dany grunt. Następnie do przeprowadzenia gleboznawczej klasyfikacji gruntu starosta upoważnia klasyfikatora gruntów (wnioskodawca może wskazać taką osobę, a starosta może taką propozycję uwzględnić). Upoważniony klasyfikator przeprowadza analizę wszelkich dostępnych dokumentów oraz czynności klasyfikacyjne w terenie jak również wykonuje projekt ustalenia klasyfikacji – o czynnościach terenowych klasyfikator zawiadamia strony, jednak ich nieobecność nie wstrzymuje postępowania.
Gdzie w tym wszystkim odnajduje się geodeta? – Otóż dla wydania decyzji zmieniającej gleboznawczą klasyfikację danego gruntu niezbędna jest mapa do celów prawnych z ustalenia klasyfikacji gruntów, czyli tzw. Mapa klasyfikacyjna. Działamy głównie na terenie miasta Nowego Sącza oraz powiatu nowosądeckiego (gminy: Chełmiec, Łososina Dolna, Korzenna, Łabowa, Podegrodzie, Gródek nad Dunajcem, Grybów, Kamionka Wielka, Rytro, Nawojowa, Łącko) jak również na terenach sąsiednich powiatów. Jeżeli uważasz, że należy zweryfikować klasę Twojego gruntu skontaktuj się z nami. Oferujemy kompleksową pomoc naszego zespołu dzięki posiadanym niezbędnym uprawnieniom geodezyjnym oraz specjalistycznej wiedzy z zakresu klasyfikacji gruntów rolnych i leśnych. Jeżeli jesteś klasyfikatorem gruntów, który potrzebuje wsparcia geodety uprawnionego również zapraszamy.
USŁUGI GEODEZYJNE RAFAŁ MADEJ
ul. Marcinkowicka 58BA, 33-300 Nowy Sącz
e-mail: madej.geodezja@gmail.com
tel. +48 513 393 510
NIP: 734 335 77 22 REGON 527288450